Te jól alszol? Kipihenten ébredsz?
Az alvás nagyon fontos, az egészséges élethez, hiszen az alvászavar az életünk szinte minden területére hatással van közvetlenül, vagy közvetve. Érdemes odafigyelni rá.
Te melyik problémával küzdesz?
Nehezen alszol el? Lefekszel időben, úgy érzed álmos vagy, mégis néha órákig csak forgolódsz és nem tudsz elaludni? Vagy inkább éjjel megébredsz akár többször is és nem tudsz visszaaludni? Csak kavarognak a fejedben a gondolatok, az előző nap el nem végzett, vagy a másnapi elvégzendő feladatok? Esetleg az élet nagy kérdéseiről elmélkedsz? Vagy talán rémes álmaid vannak, és azok ébresztenek fel? Vagy túl korán ébredsz?
Bármelyik is legyen, mindenképp foglalkoznod kell vele, mert a kialvatlanság hosszútávon komoly mentális és fizikai problémákat is tud okozni. Pl. nappali fáradtságot és álmosságot, negatívan befolyásolja a hangulatot, a memóriát, a koncentrálást, ronthatja a munkahelyi, vagy a sport teljesítményt, növelheti a balesetek előfordulásának kockázatát, okozhat emésztési problémákat, hormonális zavarokat.
Mi lehet a háttérben?
Az alvászavar okai összetettek. A legtöbbször a mindennapok túlhajszoltságából, a sok stresszből, a mozgáshiányos életmódból, a helytelen, rendszertelen táplálkozásból fakadnak, de állhat a háttérben neurológiai betegség, szenvedélybetegség, illetve összefügghet az éjszaka fellépő légzési zavarokkal, horkolással, különböző mozgásos tünetekkel járó problémával (pl: nyugtalan láb szindróma, alva járás), de anyagcsere és hormonális (pl: ösztrogén dominancia) problémákkal is.
Hogyan javíthatod alvásod minőségét?
– Sportolj – a nem túlzásba vitt sportolásnak stresszcsökkentő hatása van és a kellemes fáradtság, amit okoz, javíthatja az alvásunk minőségét.
– A napi 15-20 perc séta a friss levegőn, egy kis napfürdőzés (ha süt a nap) is segíthet.
– Lefekvés előtt 2-3 órával már ne fogyassz semmilyen ételt, hogy a szervezetednek ne az emésztésre kelljen koncentrálnia, mert akkor nem tud pihenni, kikapcsolni, regenerálódni.
– Alaposan szellőztesd ki a hálószobádat, mert a friss levegő segítheti a jobb alvásod.
– Lehetőleg a hálószobádban semmilyen elektromos kütyü ne legyen, vagy ha mégis, akkor legalább takard le a kijelzőjét, hogy a fények ne zavarják az alvásod
– Igyekezz csendes, nyugodt környezetet kialakítani a hálószobádban, sötétítsd be amennyire tudod
– Lefekvés előtt legalább 1-2 órával kerüld TV, laptop, mobiltelefon használatát, a kék fény ugyanis gátolja a melatonin (alváshormon) termelődését, amitől álmosnak érezzük magunkat.
– Az este 10-11 óra között lefekvés segíti a mellékvesédet, abban, hogy regenerálódni pihenni tudjon az éjszaka, és így könnyebben tudd kezelni a stresszt.
– Magnézium pótlásával (szájon, vagy bőrön át), esetleg nyugtató gyógyteák fogyasztásával is javíthatod alvásod minőségét.
Természetesen a tartósanalvászavar esetén mindenképpen érdemes kivizsgálni a háttér okokat. Körzeti orvosod, vagy alvásközpont felkeresésével utána járhatsz.
Az altatókat sem célszerű hosszútávon kivizsgálás nélkül bekapkodni, mert annak is vannak kockázatai. Számos mellékhatása lehet, és függőséget is okozhatnak.
#alvászavar#insomnia#hormonok#fáradtság#