Hasznos tanácsok, receptek és tesztek a tested megismeréséhez
Segítség ételintolerancia esetén
Hisztamin
A hisztamin-intolerancia
A hisztamin nevű anyag a szervezetben a legnagyobb mennyiségben az úgynevezett hízósejtekben és a bazofil sejtekben termelődő és raktározódó vegyület. Ha a tároló sejtekből felszabadul az immunrendszer védelmi részeként, a gyulladás kialakításában van fontos szerepe.
A hisztamin felszabadulását azonban nem csak a kórokozók, illetve az általuk elindított gyulladásos reakció idézheti elő, hanem számos különböző, a test által potenciálisan veszélyesnek vagy károsnak érzékelt inger is, például allergének, fizikai vagy pszichés stressz, gyógyszerek, alkohol, bizonyos ételek, oxigénhiány stb.
A felszabaduló és a keringésbe kerülő, illetve a táplálékkal bevitt hisztamin lebontásáért a diamino-oxidáz (DAO) nevű enzim felelős. Ha a bélfalban található enzim működése öröklötten, vagy valamilyen betegség (például a belek gyulladásos vagy daganatos betegségei, kemoterápia okozta károsodás stb.), gyógyszer- vagy alkoholfogyasztás miatt szerzetten csökken, vagy túlságosan nagy mennyiségű hisztamin jut be, amit nem képes lebontani, akkor különböző tüneteket okozhat, ezt nevezzük hisztamin-intoleranciának. A szerzett hisztamin-intolerancia lehet átmeneti és ebből adódóan visszafordítható, ha a kiváltó ok megszűnik.
A hisztamin számos sejtre hat így szerteágazó tünetei lehetnek mint pl:
- simaizomból felépülő szervekben izomösszehúzódást vált ki:
- légutakban: nehézlégzés, köhögés
- gyomor-bélrendszerben: hasi fájdalom, görcsök, émelygés, hányinger, hasmenés, puffadás
- méhben: fájdalmas menstruáció.
- a kis ereket kitágítja,
- az érfal áteresztőképességét fokozza: helyileg ödémás duzzanat, bőrpír, csalánkiütés,
- nyálkahártyákon fokozott váladékképződés (szem-orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés),
- súlyosabb esetben vérnyomásesés, szapora szívdobogás, szívritmuszavarok alakulhatnak ki.
- az idegvégződések ingerlése miatt helyi fájdalmat, viszketést és fejfájást is kiválthat.
A tünetek megtévesztésig hasonlóak lehetnek az allergiához, ételallergiához. Hisztamin intoleranciánál mindig az fogja eldönteni, hogy mennyire súlyosak és szerteágazóak a tünetek, hogy mennyi a saját és a szervezetbe bejutott hisztamin mennyisége (minél több felhalmozódott hisztamin, annál komolyabb tünetek).
Nemcsak a szervezetünk által termelt saját hisztamin válthat ki biológiai hatásokat, hanem a különböző táplálékok alkotórészeként a bélből is felszívódik hisztamin. Egyes élelmiszereknek különösen magas lehet a hisztamintartalma, másoknak szinte jelentéktelen, de ezek között is vannak olyanok melyek serkentik a hisztamin felszabadulását, vagy éppen gátolják a hisztamin lebontó enzim (Diamino-Oxidáz Enzym) termelódését a szervezetben.
Hogyan igazolható a hiszatmin intolerancia?
A hisztamin-intolerancia gyanúja fennáll, ha 2 vagy több jellegzetes, hisztamin okozta tünet észlelhető, illetve ha a panaszok hisztamin-mentes diéta hatására vagy anti-hisztamin hatású szerekre javulnak.
Ha felmerül a gyanú, akkor érdemes a vérben a DAO enzim aktivitását megmérni. Amennyiben a DAO enzim szintje kórosan alacsony a vérben (ref.tartomány 10,0 – 100,0 U/ml, ideális tartomány min. 40-60 U/ml), a hisztamin-intolerancia diagnózisnak tekinthető.
Fontos megkeresni a hisztamin-intolerancia okát, pl. a háttérben álló lehetséges betegségeket (elsősorban bélgyulladások, autoimmun betegségek, stb.), gyógyszereket, helytelen táplálkozási szokásokat. Nagyon hasznos lehet diétás napló vezetése is.
Terápiás javaslatok:
- hisztamin-mentes diéta
- DAO enzim pótlása (DAOsin kapszula – amikor nem tudjuk elkerülni a magas hisztamin tartalmú ételek fogyasztását)
- természetes anti-hisztamin (Quercetin) étrend-kiegészítő szedése (legalább fél éven át)
- kiegészítő terápiás javaslatok: C-vitamin (fokozza a hisztamin lebontást), B6-vitamin (DAO termelést serkenti), Magnézium (DAO-kofaktor)
- probiotikumok szedése
Mire figyelhet még:
Általánosságban elmondható, hogy minél inkább erjesztett (fermentált), érlelt vagy érett (azaz nem friss) az élelmiszer, annál magasabb a hisztamintartalma.
- Mindig ép, friss, ütődéstől, barnulástól mentes élelmiszert válasszon!
- Közeli lejáratú élelmiszert ne vásároljon!
- A megvásárolt élelmiszert, ételt mihamarabb készítse és fogyassza el!
- Ha nem dolgozza fel azonnal, megfelelő hőmérsékleten, letakarva tárolja és használja fel 2 napon belül!
- Húsokat olajos pácban tárolja a hűtőben! (Az olaj elzárja a húst a levegőtől, nem indul meg a baktériumok elszaporodása és a hisztamin-felszabadulás.)
- Az elkészült ételt mihamarabb fogyassza el, illetve ha nem fogy el egyszerre, érdemes kisebb mennyiséget főzni!
- Közepes és/vagy alacsony hisztamin-tartalmú élelmiszereknél is figyeljen az alapos tisztításra, hőkezelésre. A hisztamin víz- és hőoldékony, tehát áztatással, megfelelő hőkezeléssel csökkenthető a mennyisége.
Hisztamintartalmú ételek táblázata
Forrás: WEBBeteg Orvos szerző: Dr. Földi Ildikó Felhasznált irodalom: Gergely János-Erdei Anna: Immunbiológia-egyetemi tankönyv, Histamine and histamine intolerance; Laura Maintz, Natalija Novak: The American Journal of Clinical Nutriton 2007; www.allergiakozpont.hu
Glutén
SEGÍTSÉG GLUTÉNMENTES DIÉTÁBAN
- Glutént tartalmaznak a következő termékek:
- árpa és árpa eredetű termékek,
- búza és búza eredetű termékek,
- rozs és rozs eredetű termékek,
- tönköly (tönkölybúza) és őrleményei,
- a fenti gabonafélék keresztezésével előállított bármely mag és abból készült termék,
- a fenti gabonafélék pelyhesített változata.
A „búza és búza eredetű termékek” a következők: búzaliszt, búzakorpa, búzadara, búzacsíra, búzacsíra olaj, búzakeményítő, módosított búzakeményítő, hidrolizált búzafehérje, búzafehérje alapú sütőipari térfogatnövelő szer. Glutént tartalmaznak a rozs, árpa és tönköly, valamint az ezek keresztezésével előállított magokból készült, a felsorolt búzaeredetű termékekkel analóg termékek, valamint a malátáik. A zabról megoszlanak a vélemények, mert bár maga a zab nem tartalmaz számunkra káros fehérjét, a keresztszennyeződése nehezen elkerülhető. Ha mégis ki akarjuk próbálni, csak garantáltan gluténmentes terméket vegyünk.
- Kenyér, péksütemények, lisztek, extrudált termékek, gabonapelyhek, tészták és pszeudocereáliák (álgabonák):
Tilos: árpa, búza rozs (és zab) alapú kenyerek, péksütemények, tészták, kekszek, aprósütemények, sós aprósütemények.
Fogyaszthazó: amaránt, burgonya, guarmag, hajdina, köles, kukorica, sárgaborsó, rizs, szója, tápióka, szezámmag, tökmag, napraforgó, szentjánoskenyérmag alapú lisztekből, illetve ezek felhasználásával készült élelmiszerek; gluténmentes enyérporokból, süteményporokból készült kenyerek és egyéb ételek, müzlik, ha semmilyen gluténtartalmú összetevőt nem tartalmaznak, és a gyártás/elkészítés során sem szennyeződnek.
A legbiztonságosabb, ha GM jellel és/vagy felirattal ellátott, törzskönyvezett különleges táplálkozási igényeket kielégítő gluténmentes liszteket, kenyérporokat, tésztákat és egyéb termékeket vásárolunk. Sajnos az ilyen termékek ára sokszorosa a normál termékek árának. A kukoricaliszt, kukoricadara, rizsliszt, a GM gabonafélékből és magvakból készült pelyhek természetesen gluténmentesek, de csak akkor biztonságosak, ha a betakarítás, szállítás, feldolgozás és csomagolás során sem szennyeződnek. Az ételek sűrítéséhez és panírozásához is kizárólag gluténmentes lisztet, pelyheket és zsemlemorzsát szabad használni.
Vigyázat: A kukoricás vagy burgonyás kenyér nem gluténmentes, mert nagyrészt búzalisztből áll!
- Keményítők: Minden olyan keményítő gluténmentes, amely természetesen gluténmentes növényekből készül. Ilyenek a kukorica, burgonya, rizs, tápióka, stb., így amennyiben a szennyeződésük is kizárt, ezek fogyaszthatók a gluténmentes diétában.
A búzakeményítő is lehet gluténmentes, ha a gluténtól speciális eljárással megtisztítják. A belőle készült termékek íze jobban emlékeztet a búzalisztből készültekére, sütési tulajdonságai jók. A gluténmentes búzakeményítő több kenyérpor alapanyaga. Minimális a gluténtartalma, amely a kutatások szerint a betegek többségének rendszeres fogyasztás esetén sem okoz egészségügyi problémákat. Ennek ellenére a hiperszenzitív lisztérzékenyeknek még ez a minimális mennyiség is árthat!
- Tej, tejtermékek: Nagy részük szabadon fogyasztható (tej, túró, kefir, tejföl, vaj, kemény sajtok), míg a tejdesszertek (gyümölcsjoghurtok, pudingok, túrókrémek) tartalmazhatnak glutént, ezért összetételüket ellenőrizni kell. Csak abban az esetben ajánlottak fogyasztásra, ha a gyártó feltüntette a csomagolásona gluténmentességet, vagy megkeresésünkre nyilatkozott róla, illetve a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbankban gluténmentesként regisztrálva vannak. (www.taplalekallaregia.hu)
- Húsok, húskészítmények: A tőkehúsok szabadon fogyaszthatók, míg a húskészítmények közül csak a garantáltan gluténmentes termékeket szabad vásárolni. Gyakran tartalmaznak glutént a hurkafélék, májkonzervek, pástétomok, húskonzervek. Több húsipari készítmény gyártója garantálja a termékei gluténmentességét. Ezen termékek felsorolása a Magyar Táplálékallergia és Táplálékintolerancia Adatbank tájékoztató füzetében, illetve honlapunkon a GM élelmiszerek listáiban található meg.
Néha találkozni olyan sonkával és egyéb felvágottal, amin ez áll: aroma gluténnal, vagy glükóz/dextróz búzából. Az ilyen termékek gluténmentesnek tekinthetők, a hatályos rendeletek szerint nem is kellene a gyártónak a glutént feltüntetnie, mert az aromák és a glükóz/dextróz gluténtartalma jóval a megengedett határérték alatt van.
- Zöldség- és gyümölcsfélék, szárazhüvelyesek: szabadon fogyaszthatók. Elkészítésüknél csak gluténmentes lisztet szabad használni! A fagyasztott és konzerv NATÚR zöldségek és gyümölcsök nem tartalmaznak glutént, az ízesített változatoknál viszont néha előfordul. Mindig olvassuk el a címkét!
- Tojás: szabadon fogyasztható.
- Rizs: szabadon fogyasztható. A lisztérzékeny beteg diétájának összeállításakor alapvető élelmi anyag lehet a burgonya mellett. (A vadrizst tilos fogyasztani, mert a betakarítás miatti szennyeződés következtében glutént tartalmazhat!)
- Zsírok, olajok, natúr olajos magvak: fogyasztásuk megengedett, mivel nem tartalmaznak búzafehérjét, kivéve a búzacsíra olaj.
- Méz, kristálycukor és lekvárok: az első kettő szabadon fogyasztható. A lekvárok között azonban már találkoztunk olyannal, ami tartalmazott glutént! A befőzőcukrot is mindig ellenőrizzük le!
- Édességek, fagylaltok: gyakran tartalmaznak különféle adalékanyagokat, ezért csak gondos mérlegelés után szabad fogyasztani őket. Lehetőleg csak listás termékeket vásároljunk! A fagylaltporok nagy része nem gluténmentes.
- Víz, ásványvíz: szabadon fogyasztható.
- Szénsavas üdítők és rostos gyümölcslevek: szinte mind fogyaszthatók, de azért az összetevőiket nem árt leellenőrizni.
- Élesztő: használhatunk friss és száraz élesztőt és más gluténmentes felirattal ellátott vagy listás száraz élesztőt.
- Ételízesítők, instant kávé és kakaóporok, pudingok, ketchupok, mustárok, majonézek: tartalmazhatnak glutént! Ezekből a termékekből csak olyanokat szabad fogyasztani, amelyek gluténmentességét a gyártó garantálja.
- Alkoholok: A bor, pálinka, pezsgő eddig is fogyasztható volt. A legújabb álláspont szerint a gabonaalapú párlatok, azok közül is elsősorban a whisky és a vodka nem tartalmaz glutént. Ez szerepel az EFSA (European Food Safety Authority= Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) honlapján is, mégpedig az eredet megjelölés kötelezettsége alóli kivételek egyikeként, mivel a szeszgyártási folyamat során a végtermékben már nincs kimutatható gluténtartalom.
Forrás: www.liszterzekeny.hu
Gluténmentes házi receptek
Palacsinta egyszerűen (kb. 10 db)
Hozzávalók:
- 125 gr Schaar B Mix liszt
- 3 egész tojás
- 375 ml víz
- 40 gr olvasztott vaj
- 1 csomag vaníliás cukor
Elkészítés:
Minden hozzávalót egy keverőtálba teszünk a víz kivételével. Kézi mixerrel simára keverjük, majd folyamatosan adagolva szép lassan belekeverjük a vizet is. Utána fél órát hagyjuk pihenni a hűtőben.
Mikor kivesszük, átkeverjük és hagyományos módon kisütjük.
Jó étvágyat 🙂
Gluténmentes többmagvas kenyér recept
Hozzávalók 1 püspökkenyérformához (kb. 1150g kenyér lesz)
– 590ml langyos víz – 1 csomag élesztő (mindegy, hogy 42g vagy 50g) (ha nem ehet élesztőt, akkor helyette lehet használni 1 teáskanál szódabikarbónát, és 1 csomag (egy csapott evőkanál) gluténmentes sütőport) – 2 ek. (20g) méz (vegánoknak 2 púpos kk. cukor) – 2 ek. olívaolaj – 5 csapott ek. bolhafűmaghéj (psyllium husk, útifűmaghéj néven is ismert) – 5 csapott ek. lenmagliszt* – 210g hántolt köles – 90g kukoricaliszt – 90g hajdina – 170g barna rizsliszt – 1 kk. só
*Tudom, hogy pajzsmirigy-gondokkal küzdők nem ehetnek lenmagot, ők helyettesítsék még kb. 3ek. bolhafűmaghéjjal vagy darált chia maggal. Mivel 1000Ft/100g, én így próbálok spórolni vele. Ennek a receptnek a bolhafűmag a lelke, nem lehet kihagyni!
Lássunk hozzá:
- – A vizet egy mérőpohárban vagy egy literes edényben melegítsük meg (mikróban) az 1 ek. mézzel, majd futtassuk fel benne az élesztőt. 2. – Eközben mérjük be a turmixgépbe vagy kávédarálóba (kinek mije van) előbb a kölest, és daráljuk meg, majd a hajdinát. Érdemes külön-külön, mert a hajdina nagyon hamar készen van és csak hígítaná a kölest. Utóbbit én úgy szoktam, hogy egy magasabb és egy alacsonyabb fokozatot váltogatok: az egyiken még éppen keveredik is a köles, a másik „darál”, így 2-3 perc alatt lisztes-kukoricadara-szerű lesz, úgy pont jó. 3. Az időközben felfutott élesztőhöz keverjük a 2 ek. olívaolajat, majd a lenmaglisztet és a bolhafűmaghéjat. Hagyjuk őket pár percig, hogy magukba szívják a vizet, de ne túl sokáig. 4. Közben mérjük a liszteket és a frissen darált kölest és hajdinát egy nagy keverőtálba, sózzuk. 5. Az élesztőnek adjunk enni még 1 ek. mézet, majd öntsük a keveréket a lisztekhez, nagyjából keverjük össze. Dagasztógéppel dagasszuk pár percig. A massza kicsit nedves, ragadós elsőre, de ez nem baj, mert kelés közben a lenmag és a bolhafű még vesznek fel vizet.
- Letakarva hagyjuk kelni meleg helyen 1 órát, amíg kb. duplájára dagad. (Ha türelmetlen vagyok, forró vízzel teli tálra teszek egy tányért, arra a letakart tálat – így 40 perc is elég.) Eddig a pontig nekem kb. 25 perc összeállítani, ha azzal kezdem, hogy előveszem a turmixgépet és megdarálom a kölest, hajdinát.
- Ha megkelt, finoman gyúrjuk át és formázzunk belőle kerek cipót vagy tegyük sütőpapírral kibélelt püspökkenyérformába. Liszttel szórjuk meg a tetejét és kenjük meg olívaolajjal, meg is szórhatjuk ilyen-olyan magokkal. Pihentessük még 30 percet.
- Végül süssük 200 fokos, légkeveréses sütőben 50 percig. Tegyünk egy tál vizet is a sütőbe, hogy ne száradjon ki. Élvezzük a friss kenyér illatát, amint betölti a házat. 🙂 9. Ha megsült, vegyük ki rácsra a formából és hagyjuk teljesen kihűlni!
A legjobb, ha este lesz kész és reggel vágjuk fel. Melegen a zselés magok miatt kicsit ragacsos lehet, de kihűlve pont jó! Nagyon szép vékony szeleteket lehet vágni belőle. Én felszeletelem az egészet, és lezárt dobozban, a hűtőben tartom. Mielőtt eszünk, egy ősrégi melegszendvics-grillen melegítek belőle pár szeletet, és olyan, mintha frissen sült kenyeret ennénk.
A számok. 1150g kenyerem lett ebből az adagból, az össz szénhidrát-tartalmat 406g-nak számoltam a méz nélkül, mert azt az élesztő úgyis megeszi, de egyébként azzal együtt lenne 420g. Így 35g CH/100g a kenyerünk szénhidrát-tartalma, ami hasonló a jó minőségű, teljes kiőrlésű kenyerekéhez. Mivel teljes kiőrlésű lisztekből készül, és a rosttartalmát még megturbózzuk lenmagliszttel és bolhafűmaghéjjal, ez biztosan illik egy alacsony glikémiás indexű diétába. Bár elég sűrű, így a 10g CH-nak megfelelő szelet kb. 0,5cm vastag, de nagyon laktató, így igazából elég.
Apukám, aki hagyományos, magyaros szalonna-pálinka-fehér kenyér étrenden él, ma délután megdícsérte a kenyerem illatát, és azt mondta, ha nem tudná, hogy nem így van, azt hinné, „sima” házi kenyér készül! Megintcsak az a helyzet, hogy már nem is emlékszem a „rendes” kenyér ízére, de ez határozottan emlékeztet a régi, frissen sült házi kenyereimre. Jó kis mindenmentes recept lett, már csak élesztő van benne, amit nem mindeki ehet, majd idővel megpróbálom azt is kispórolni.
http://www.mindenmentes.hu/2012/11/mindenmentes-teljes-kiorlesu-hazi.html
Jó étvágyat 🙂
Gluténmentes sajtpuffancs
Hozzávalók (kb. 10-11 darabhoz)
250 ml víz
150 g liszt (Judit általában Schär Mix B-t használ)
150 g * trappista sajt, reszelt
100 g * vaj
2 db közepes méretű (M-es) tojás
só
Elkészítés:
A vizet felteszem kevés sóval forrni (a sómennyiség a sajt “sósságától” függ). Forrás közben beleteszem a vajat. Amikor a vaj elolvad, beleszórom a gluténmentes lisztet, és alaposan kevergetem. Egy panád (sűrűbb besamel mártás) szerű masszát kapok. A lángról levéve, kicsit hűtöm, majd egyesével elkeverem benne a tojásokat. Ezt követően belekeverem a reszelt sajtot. (érdemes ilyenkor is megkóstolni, esetleg még megsózni)
Vizes kézzel közepes nagyságú gombócokat formázok, melyeket sütőpapírral borított tepsire helyezek. 200 °C fokos sütőben 30 percig sütöm. A gombócok a sütés közben, pogácsa alakúak lesznek.
Ebből a mennyiségből 10-11 db puffancs lesz.
Forrás: https://glutenerzekeny.hu/glutenmentes-receptek/glutenmentes-sajtpuffancs-ahogy-judit-kesziti/
Jó étvágyat 🙂
Karfiol kenyér
(Fotó: Pinterest)
HOZZÁVALÓK:
- 2 bögre felaprított karfiol
- 2 tojás
- 1 evőkanál darált mandula, vagy Norbi liszt, paleo liszt
- só, bors, bármilyen fűszer ízlés szerint
ELKÉSZÍTÉS:
Melegítsd elő a sütőt 180 fokra és tegyél sütőpapírt egy tepsire. Szedj rózsáira egy fél fej karfiolt, mosd meg, és tedd egy késes aprítóba. Addig morzsold, míg rizsszerű állaga nem lesz. Forralj fel egy lábos vizet, és mikor lobog a víz, dobd bele a karfiolt. Főzd egy percig, majd szűrd le. A morzsát tedd egy tiszta konyharuhába és nyomkodd ki belőle a felesleges vizet.
Tedd hozzá a tojást, mandulát és a fűszereket, majd formázz kis lapokat a sütőpapírra a keverékből.
(Vigyázz, ne legyen túl vékony, mert akkor nem tudod megfordítani)
Süsd 10 percig, majd óvatosan fordítsd meg és pirítsd még 7 percig a másik oldalát. Vedd ki a sütőből és hagyd kihűlni. Ha ropogósabban szereted, egy palacsintasütőben kicsit még egyesével átpiríthatod.
Tálalhatod pirított csirkecsíkokkal, és zöldségekkel, de eheted vajjal sonkával, salátával is.
Sajnos már nem tudom honnan van a recept, de nagyon köszönöm, mert fincsi lett 🙂
Jó étvágyat 🙂
Fehércsokis málnás sajttorta
Hozzávalók:
- 10 dkg gluténmentes kekszmorzsa (én a Gullón Maria kekszet szeretem)
- 10 dkg vaj (ha kevesebb a csoki a vaj is csak 5 dkg)
- 20 dkg fehér csoki (kevésbé csokisan 10 dkg)
A krémhez:
- 50 dkg krémtúró
- 25 dkg mascarpone
- 10 dkg porcukor
- 2 dl Meggle cukrászhab (habtejszín)
- 1 csomag habfixáló
- 1 citrom reszelt héja és leve
- 1 csomag vaníliás cukor
- 20 dkg málna + a díszítéshez
Az öntethez (ha szeretnéd):
- 30 – 40 dkg fagyasztott vagy friss málna
- 1 dl víz
Elkészítés:
Vízgőz felett megolvasztjuk az apróra tördelt fehér csokit és a vajat. A kekszet apróra tördeljük, elmorzsoljuk és a langyosra hűtött fehér csokival összeforgatjuk. Egy 22 cm-es kapcsos tortaformát kibélelünk sütőpapírral és a keveréket az aljára simítjuk.
A túrót áttörjük, majd a mascarponéval, a reszelt citromhéjjal (ki is lehet hagyni) és a levével, a vaníliás cukorral simára keverjük.
A habtejszínt kemény habbá verjük a habfixálóval és óvatos mozdulattal beleforgatjuk a túrós krémbe. A krém felét ráöntjük az alapra és elsimítjuk, majd megszórjuk a megtisztított málnával és erre a maradék krémet is rákenjük. Pár szem málna kerülhet a tetejére díszítésnek. 4 órára tegyük hűtőbe.
Közben elkészíthetjük az öntetet (ha melegen szeretnénk, akkor a tálalás előtt, ha nem akkor bármikor a tálalásig). A fagyasztott vagy friss málnát egy lábosban feltesszük a tűzre egy kevés vizet öntünk alá és felforraljuk, majd lezárjuk és hagyjuk kihűlni.
Jó étvágyat 🙂
Forrás: https://receptneked.hu/sutes-nelkul/feher-csokis-malnas-sajttorta-sutes-nelkul/
Képviselőfánk
Hozzávalók (kb. 16 darabhoz):
A tésztához:
- 120 ml víz
- 10 dkg vaj
- 15 dkg rizsliszt
- 4 egész tojás
A krémhez:
- 2 zacskó vaníliás pudingpor
- 1 liter tej
- 4 tojás tojás
- 6 ek. cukor
Elkészítés:
A vizet a vajjal összeforraljuk, majd belekeverjük a rizslisztet (gyorsan kell keverni, hogy jól összeálljon), majd lehúzzuk a tűzről és egyenként hozzátesszük a tojásokat és minden tojással alaposan elkeverjük, hogy a tészta felvegye.
Sütőpapírral kibélelünk egy nagyobb tepsit és evőkanállal kupacokat szaggatunk a tésztából nem túl szorosan egymás mellé.
A 180-200 fokosra fűtött sütőben kb. 20-25 perc alatt megsütjük. (a sütő ajtaját sütés közben nem szabad kinyitni, mert nem jön fel a tészta)
Amíg készül a fánk elkészítjük a krémet (vagy akár előre is megtehetjük, hogy mire kész a süti kihűljön). A 4 tojás sárgáját elkeverjük 3 ek. cukorral, majd hozzákeverjük a vaníliás pudingport és szép lassan a tejet is. Feltesszük a tűzre és sűrűre főzzük. Majd a 4 tojás fehérjét 3 ek. cukorral kemény habbá verjük és amikor langyosra hűlt a pudingunk, óvatosan hozzákeverjük.
Amikor kihűlt a tészta éles késsel levágjuk a tetejét és megtöltjük a krémmel, majd egy kis tejszínhabot is nyomhatunk rá és végül visszahelyezzük a tetejét.
Olyan, mint az eredeti 😊
Jó étvágyat 😊